انتخاب سایز دستگیره کابینت و کمد

اشتراک گذاری :

برای انتخاب سایز دستگیره کابینت و کمد نسبت به سایر موارد باید دقت بیشتری به خرج دهید؛ زیرا کابینت‌های آشپزخانه اندازه‌ای کوچک‌تر از درب‌های مختلف دارند و استفاده از دستگیره نامناسب سبب می‌شود که کابینت‌هایی که با دقت انتخاب شده‌اند آنچنان که باید و شاید از زیبایی خیره کننده‌ای برخوردار نباشند.

در رابطه با دستگیره کمد نیز این امر صادق است؛ زیرا کمدها به عنوان عضوی جدید پس از اتمام طراحی دکوراسیون داخلی به خانه‌ها راه پیدا می‌کنند و آنچه سبب می‌شود که کمد به راحتی با سایز اجزای خانه ست شود، نوع رنگ بندی و دستگیره زیبایی است که برای آن در نظر گرفته شده است.

در ادامه برخی از نکات کلیدی جهت انتخاب سایز دستگیره کابینت و کمد مناسب مورد بررسی قرار گرفته است، با ما همراه باشید و با این موارد بیشتر آشنا شوید.

 

انواع دستگیره کابینت و کمد

آشنایی با انواع دستگیره کابینت و کمد برای انتخاب یک دستگیره در مناسب ضروری است. انواع دستگیره که برای استفاده در کمدها و کابینت‌های متنوع طراحی و عرضه شده‌اند دارای اندازه‌های مختلفی هستند. دسته بندی این دستگیره‌ها به صورت تک پیچ و دو پیچ در نظر گرفته شده تا کاربران هنگام انتخاب گزینه مد نظرشان بتوانند تنها دسته بندی مناسب را بررسی کنند.

دستگیره کابینت و کمد تک پیچ

نام گذاری این نمونه از دستگیره‌ها با عنوان تک پیچ به این دلیل صورت پذیرفته است که در پشت دستگیره تنها یک پیچ برای قرار دادن آن بر روی کمد یا کابینت در نظر گرفته شده است. دستگیره کابینت و کمد تک پیچ در رنگ بندی‌ها و مدل‌های مختلف طراحی شده‌اند و در بین آن‌ها می‌توان دستگیره‌های مدرن و امروزی یا دستگیره‌های سنتی و کلاسیک را مشاهده کرد.

 این دستگیره‌ها با توجه به ابعاد جمع و جوری که دارند بر روی درب‌های به نسبت کوچک‌تر قرار می‌گیرند تا باز و بسته کردن آن‌ها برای کاربران ساده‌تر باشد. هر چند برخی از طراحان که به طراحی‌های مینیمالیستی عشق می‌ورزند این نمونه از دستگیره‌ها را برای کل درب‌های کمدها و کابینت‌ها در نظر می‌گیرند تا جلوه گری آن‌ها بیشتر شده و ظرافت‌های طراحی چشم نواز باشد.

از نکات مهمی که هنگام انتخاب این سایز از دستگیره‌ها باید به آن توجه داشته باشید می‌توان به استقامت دستگیره برای استفاده مداوم و مناسب بودن آبکاری آن برای عدم تغییر رنگ دستگیره اشاره کرد.

دستگیره کابینت و کمد دو پیچ

دستگیره کابینت و کمد دو پیچ دومین نمونه از دستگیره‌ها طراحی شده است. این دستگیره‌ها برای نصب بر روی درب کابینت‌ها و کمدهای متنوع نیاز به دو پیچ و دو سوراخ مناسب خواهند داشت.

این نسل از دستگیره‌ها از فرزندان دستگیره ورودی هستند و شباهت زیادی به این نمونه از دستگیره‌ها دارند، به همین دلیل برای طراحی آن‌ها ابعاد متنوعی در نظر گرفته شده و گاه فاصله بین پیچ‌های دستگیره حدود 16 میلی‌متر است و آن را شبیه به یک دستگیره تک پیچ نشان می‌دهد و گاه فاصله‌ای که بین دو پیچ وجود دارد تا 320 میلی‌متر می‌رسد تا دستگیره کشیده‌تر و زیباتر باشد.

در هر صورت اندازه‌ای که برای فاصله بین دو پیچ وجود دارد طبق اصول استاندارد در نظر گرفته شده و از مقدار مشخصی کمتر یا بیشتر نمی‌شود. تا دستگیره به بهترین نحو ممکن روی درب قرار گرفته و باز و بسته کردن درب سبب وارد شدن ضربه یا شکستن آن نشود.

 خرید دستگیره کابینت و کمد

برای خرید دستگیره کابینت و کمد علاوه بر این که باید به سایز دستگیره و همخوانی آن با نوع درب توجه داشته باشید، باید به نوع آبکاری دستگیره و طراحی آن نیز دقت کنید.

 زیرا به همان اندازه که استفاده از دستگیره‌های بزرگ بر روی درب‌های کوچک سبب کاسته شدن زیبایی دکوراسیون داخلی می‌شود، انتخاب دستگیره‌های مدرن یا کلاسیک که هیچ تناسبی با دیگر وسایل استفاده شده ندارند می‌تواند نظم دکوراسیون داخلی را به هم زده و عناصر به کار رفته در محیط را ناهماهنگ جلوه دهد.

 به عنوان مثال کمدی که رنگی تیره دارد و دستگیره‌های دو پیچ طراحی شده در آن مطابق اصول طراحی کلاسیک ارائه شده‌اند، به هیچ عنوان گزینه مناسبی برای استفاده در خانه‌هایی با دکوراسیون‌های مدرن و امروزی نخواهد بود.

بنابراین با انتخاب سایز، رنگ بندی و نوع دستگیره کابینت و کمد مناسب می‌توانید زیبایی دکوراسیون داخلی منزلتان را جلوه‌ای دیگر ببخشید.