همه چیز در مورد آلیاژ زاماک

توسط admin
/
21 اردیبهشت 1402

همه چیز در مورد آلیاژ زاماک

زاماک نوعی آلیاژ بر پایه عنصر روی است که ۹۵% ترکیب این آلیاژ از روی، ۴% از آلومینیوم و ۱% از مس تشکیل شده است. گرچه در آنالیز شیمیایی این آلیاژ، مقدار کمی از آهن، کادمیم، قلع، نیکل، کروم و منگنز را هم می توان مشاهده کرد.
آلیاژهای زاماک عضوی از خانواده آلیاژی روی-آلومینیوم به شمار می روند. این آلیاژ برای اولین بار در سال ۱۹۲۹ توسط کمپانی «زینک نیوجرسی» به عرصه علم متالورژی معرفی شد.

در بازار ایران زاماک را با نام سرب خشک نيز می شناسند اما اين لفظ غلط است. سرب خشک آلیاژی از سرب و آنتيموان است که هیچ ربطی به زاماک ندارد.
آلیاژ زاماک اغلب در قطعاتی استفاده می شود که نیاز به تحمل فشار و صافی سطح بالا دارند مانند: قطعات خودرو، قطعات تزئینی و انواع یراق آلات و …
شرکت دستگیره ایران مواد اولیه خود را از بهترین تولید کنندگان زاماک که دارای استاندارد و یکنواختی در تولید می باشد تهیه می کند و با استفاده از دستگاه های هات چمپر بسیار پرفشار، محصولاتی با مقاومت و تراکم بالا عرضه می نماید.
بهترین راه تشخیص قطعات زاماک و آلومینیوم، جرم حجمی یا وزن قطعات می باشد، چرا که یک محصول زاماک حدودا دو برابر آلومینیومی آن وزن دارد.

در ضمن قطعه آلومینیوم بسیار شکننده بوده در صورتی که قطعات زاماک از انعطاف پذیری بهتری برخوردار است.
آبکاری یا پوششهای رنگی روی قطعات نیز روشهای مختلفی دارد. یکی از این روش ها آبکاری PVD یا تحت خلاء می باشد که شرکت دستگیره ایران برای قطعات طلایی خود استفاده می نماید. مقاومت بسیار بالا در مقابل تغییر رنگ ، عدم خش پذیری و یکنواختی و درخشندگی بالا از خواص آبکاری PVD می باشد.
در ضمن این فرآیند دوستار محیط زیست بوده چراکه انواع اسید و باز در این روش استفاده نمی شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.